-
Pre nego što se odlučite na kupovinu stana, neophodno je da ispitate da li je stan već „uknjižen“, odnosno upisan u katastar nepokretnosti, da li je prodavac vlasnik stana, da li na nepokretnosti postoje tereti, itd. Ove informacije može da pribavi javni beležnik umesto vas prilikom prvog odlaska.
Informacije o vlasniku stana možete potražiti i na veb prezentaciji Republičkog geodetskog zavoda. Kliknite na odeljak Javni pristup, izaberite opštinu i Pretragu po adresi, a nakon toga ukucajte adresu i sigurnosni kod sa slike. U padajućem meniju izaberite broj stana i dobićete informacije o vlasništvu nad stanom.
Ukoliko želite, možete da vršite i pretragu po parceli tako što ćete na linku https://a3.geosrbija.rs/, u polju Pretražite kartografske podatke ukucati svoju adresu, kliknuti na nju, te u desnom meniju izabrati Izbor tema i slojeva, Katastar, a nakon toga odštiklirati pojam Objekti. Na mapi kliknite na objekat, pa na prikazano polje Objekti (1). Dobićete broj svoje parcele, a možete i preuzeti podatke uPDFformatu klikom na Preuzmi PDF. Sa brojem parcele možete nastaviti da pretražujete na veb stranici Republičkog geodetskog zavoda na prethodno opisan način.
Ukoliko je neophodno, možete se i sami obratiti Službi katastra sa zahtevom za izdavanje lista nepokretnosti. Obrazac zahteva za izdavanje lista nepokretnosti možete preuzeti saveb prezentacije Republičkog geodetskog zavoda i podneti ga nadležnoj Službi za katastar nepokretnosti u mestu gde se nepokretnost (stan) nalazi. Zakazivanje termina može se izvršiti ovde.
Nakon što ste se upoznali sa osnovnim informacijama o nepokretnosti koju želite da kupite, potrebno je dogovoriti osnovne elemente budućeg ugovora o kupoprodaji stana koji ćete sastaviti sa prodavcem.
Poslednja izmena 22.01.2020.
-
Promet nepokretnosti označava svaku promenu titulara na nepokretnosti, koja može uključivati prodaju, kupovinu, nasleđe, poklon ili drugi oblik prenosa prava svojine.
Na primer, kada kupujete ili prodajete stan dolazi do prometa nepokretnosti.
Kada se vrši promet nepokretnosti, na lice na koje se prenosi nepokretnost ne može se preneti više prava nego što ima lice sa koga se vrši prenos. Ako je prodavac bio vlasnik stana, vlasništvo će se preneti na kupca. Isto tako, ako je prodavac bio samo korisnik stana, kupac će takođe biti samo korisnik.
Poslednja izmena 22.01.2020.
-
Najčešće se za sastavljanje ugovora o prometu nepokretnosti odnosno o kupoprodaji stana obraćate advokatu. Neophodno je da advokat ili drugo stručno lice unese obavezne elemente ugovora, kao i sve pojedinosti koje se dogovorite sa prodavcem, kao što je, na primer, obaveza plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Katastar nepokretnosti je javni registar o nepokretnostima i stvarnim pravima na njima. Upisom u katastar nepokretnosti, prava na nepokretnosti su vidljiva za sva zainteresovana lica i tek od trenutka upisa u katastar pravo ili teret na nepokretnosti zaista postoji.Npr. vlasništvo nad kupljenim stanom stiče se tek upisom u katastar nepokretnosti.Nepokretnosti mogu biti zemljište (poljoprivredno, šumsko, građevinsko i drugo zemljište), građevinski objekti, uključujući i podzemne objekte (zgrade, skloništa, objekti kulture i sporta i sl.), kao i posebni delovi objekata koji čine jednu građevinsku celinu (stan, poslovni prostor, garaže i sl.). U bazi podataka katastar sadrži informacije o parcelama, objektima, posebnim delovima objekata, vlasnicima i imaocima prava nad nepokretnostima i pravima nad nepokretnostima. O uslugama katastra nepokretnosti možete se informisati na veb prezentacijiRepubličkog geodetskog zavoda.
Poslednja izmena 22.01.2020.
-
Republički geodetski zavod je nadležan za vođenje katastra nepokretnosti za celu Srbiju. Služba za katastar nepokretnosti je uža unutrašnja jedinica Republičkog geodetskog zavodau opštinama i gradovima u Srbiji i mesno je nadležna prema mestu gde se nepokretnost nalazi. Spisak svih Službi za katastar nepokretnosti nalazi se na veb prezentacijiRepubličkog geodetskog zavoda.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Javni beležnik ili „notar“ je stručnjak iz pravne oblasti koji je imenovan od strane ministra nadležnog za pravosuđe i koji je samostalan i nezavisan u obavljanju svoje delatnosti. Posao javnog beležnika je da prihvata i potvrđuje izjave volje (npr. ugovore, testamente, ovlašćenja i dr.) od stranaka i da o tim izjavama sačinjava isprave, čuva originalne i poverene dokumente, javno potvrđuje činjenice, izdaje prepise isprava i obavlja druge poslove predviđene zakonom. Na veb prezentaciji Ministarstva pravde nalazi se adresar javnih beležnika.
Na primer, kod javnog beležnika idete kada želite da overite fotokopiju diplome, ugovora ili bilo kog drugog dokumenta, kada želite da overite potpis ili neku izjavu volje, punomoćje i drugo. Takođe, javni beležnik je po zakonu dužan da umesto vaspokrene postupakza upis vlasništva nad stanom nakon što overi ugovor o kupoprodaji, te vama preostaje samo da izvršite isplatu ugovorene cene stana u banci.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Da, kod javnog beležnika idu i kupac i prodavac nepokretnosti. Ukoliko niste u mogućnosti da dođete lično, možete poslati punomoćnika sa punomoćjem overenim od strane javnog beležnika koji će umesto vas predati dokumenta i obaviti druge poslove pred javnim beležnikom.
Ukoliko ste u braku, potrebno je da sa vama bude i bračni drug ili njegov punomoćnik, ili da imate overenu izjavu supružnika. Izjavu je takođe nephodno overiti kod javnog beležnika.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Kada idete kod javnog beležnika kako biste upisali vlasništvo nad stanom, potrebno je da ponesete ličnu kartu ili pasoš, kao i nacrt ugovora o prometu nepokretnosti koji je sačinio advokat ili drugo stručno lice. Od ovog pravila postoje odstupanja kada je neophodna dodatna dokumentacija u zavisnosti od konkretnog slučaja. Na primer, ukoliko ne dolazite lično, potrebno je da lice koje dolazi umesto vas donese javnom beležniku overeno punomoćje. U određenim slučajevima, potrebno je doneti i dokumenta koja dokazuju da je prodavac stvarni vlasnik nekretnine (raniji ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu, ostavinsko rešenje, i sl.), overenu saglasnost supružnika o prodaji nekretnine koja je u vlasništvu oba supružnika, overenu izjavu oba supružnika o sticanju posebne svojine ukoliko se ne stiče kao zajednička. Najbolje je da se o neophodnoj dokumentaciji informišete već prilikom zakazivanja prvog termina kod javnog beležnika i dokumentaciju pošaljete unapred. Javni beležnik će vam dostaviti upitnik koji ćete popuniti kako bi se utvrdio iznos poreza koji treba da platite, kao i da li imate pravo na oslobođenje od poreza.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Na veb prezentaciji Ministarstva pravde postoji Adresar javnih beležnika, gde možete videti koji javni beležnik je nadležan za teritoriju na kojoj se nepokretnost nalazi. Ukoliko za tu teritoriju nije nadležan nijedan javni beležnik, čitavu proceduru možete obaviti u osnovnom sudu u tom mestu. U slučaju kupovine stana na kredit potrebno je sačiniti i založnu izjavu, odnosno ugovor o hipoteci u kom slučaju je nadležan bilo koji javni beležnik na teritoriji Republike Srbije.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Termin kod javnog beležnika možete zakazati putem elektronske pošte (e-mail) ili telefona. Na veb prezentaciji Ministarstva pravde postoji Adresar javnih beležnika sa kontakt podacima nadležnih javnih beležnika.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Nakon što je advokat ili drugo stručno lice sastavilo ugovor o prometu nepokretnosti, potrebno je zakazati termin kod javnog beležnika radi overe ugovora. Preporučuje se dostavljanje neophodne dokumentacije javnom beležniku unapred kako bi se pripremio za vaš susret i kako bi procedura bila brža. Termin kod javnog beležnika se zakazuje elektronskom poštom (e-mail) ili telefonom, a spisak nadležnih beležnika možete pronaći na veb prezentaciji Ministarstva pravde.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Kada zakažete termin kod svog javnog beležnika i informišete se o neophodnoj dokumentaciji, istu možete pripremiti i unapred poslati javnom beležniku kako bi proverio podatke i pripremio se za vaš susret. Istovremeno, preporučuje se da kupac kontaktira svoju poslovnu banku unapred i da dogovori isplatu ugovorene cene stana istog dana kada je i zakazan termin kod javnog beležnika. Ovo će znatno ubrzati postupak, a radi brže isplate i manje provizije preporučuje se i da kupac i prodavac imaju otvorene račune u istoj banci.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Nakon što ste overili ugovor, potrebno je da odete u banku radi isplate ugovorene cene stana i dobijanja potvrde od banke da je novac uplaćen. Važno je da unapred dogovorite sa bankom isplatu u istom danu kada je zakazan termin kod javnog beležnika, kako bi banka bila spremna da transakciju izvrši u istom danu.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Sa potvrdom o uplaćenoj ceni stana vraćate se kod javnog beležnika. Važno je da isplata i zakazani termin kod javnog beležnika budu u istom danu, kako biste izbegli produžetak celog procesa na dodatnih mesec dana. Javni beležnik potom overava saglasnost prodavca da kupac može da se upiše u katastar kao novi vlasnik stana. Dalji postupak sprovodi javni beležnik sam, a vi čekate da vam na kućnu adresu stigne rešenje o upisu nepokretnosti u katastar.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Kada kupujete stan na kredit, postupak upisa prava u katastar podrazumeva i upis hipoteke.
Ukoliko ste u braku, a stan na koji će se upisati hipoteka je u zajedničkoj svojini, neophodna je saglasnost oba bračna partnera na stavljanje hipoteke, kao i za prodaju stana. Ovu saglasnost će overiti javni beležnik prilikom overe samog ugovora o hipoteci, odnosno založne izjave.
Ukoliko ste u braku, a stan na koji će se upisati hipoteka je u zajedničkoj svojini, neophodna je saglasnost oba bračna partnera na stavljanje hipoteke, kao i za prodaju stana.
Ukoliko se hipoteka uspostavlja kao izvršna vansudska hipoteka, što je najčešći slučaj u praksi, izjava supružnika se daje u istoj formi kao i ugovor, odnosno jednostrana izjava o hipoteci, to jest u formi javnobeležničkog zapisa koji u pristustvu supružnika koji daje izjavu sastavlja javni beležnik.
U slučaju kupovine stana na kredit, neophodno je i angažovanje procenitelja građevinske struke koji će dati mišljenje o vrednosti stana. Banke uglavnom imaju dodatne kriterijume pomoću kojih odlučuju da li će odobriti pozajmicu i o tome će vas posavetovati bankarski službenik, odnosno savetnik za odobravanje kredita. Nakon što je pozajmica, odnosno kredit odobren, banka će uplatiti sredstva po uspostavljanju hipoteke.
Nakon što zaključite ugovor sa bankom, neophodno je zakazati termin kod javnog beležnika. Ugovor o hipoteci, odnosno založnu izjavu će sastaviti javni beležnik pomoću ugovora koji je zaključen sa bankom i dostaviti ga Republičkom geodetskom zavodu kroz eŠalter. Ukoliko je ova nepokretnost zajednička imovina supružnika koja je stečena u braku, potrebno je da oba supružnika budu prisutna i daju saglasnost na stavljanje hipoteke. U ovom slučaju, najčešće je neophodno dostaviti i ugovor o kupoprodaji nepokretnosti i eventualno procenu vrednosti, što je sve potrebno proveriti prilikom zakazivanja termina kod javnog beležnika. Svi ostali koraci su isti kao i prilikom kupovine stana gotovinom. Javni beležnik vrši proces, a na vama je da sačekate rešenje o upisu nepokretnosti u katastar.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Hipoteka je tzv. „založno pravo“, odnosno sredstvo obezbeđenja koje omogućuje poveriocu, odnosno u našem slučaju banci, da se osigura u slučaju neplaćanja kredita ili dugovanja. Na taj način, banka može da zahteva naplatu iz vrednosti stana koji je pod hipotekom pre svih drugih poverilaca, bez obzira na to ko je vlasnik stana.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Ukoliko proceduru upisa prava u katastar nepokretnosti obavljate preko javnog beležnika, rok za donošenje rešenja je pet radnih dana od dana dostave isprave elektronskim putem od strane javnog beležnika. Rešenje o upisu nepokretnosti dostaviće vam sena kućnu adresu preporučenom pošiljkom, osim ako se zatraži da se rešenje dostavi elektronskim putem u formi elektronskog dokumenta.
Ukoliko se odlučite na samostalno podnošenje zahteva za upis Službi za katastar nepokretnosti rešenje se donosi u roku od 15 dana od dana prijema zahteva za upis, os im u slučaju upisa hipoteke, zabeležbe hipotekarne prodaje, kao i u jednostavnijim upravnim stvarima kada je rok za donošenje rešenja pet radnih dana.
Ne morate da idete u katastar po rešenje. Rešenje će vam preporučenom poštom stići na kućnu adresu u slučaju samostalnog podnošenja zahteva za upis preko Službe za katastar nepokretnosti ili u formi elektronskog dokumenta ako je zahtev podnet preka eŠaltera.
Poslednja izmena 22.01.2020.
-
Ne morate da idete u katastar po rešenje. Rešenje će vam preporučenom poštom stići na kućnu adresu u slučaju samostalnog podnošenja zahteva za upis preko Službe za katastar nepokretnosti iliu formi elektronskog dokumenta ako je zahtev podnet preko eŠaltera.
Poslednja izmena 22.01.2020.
-
Predviđena je mogućnost dostave elektronskim putem ukoliko su stranke korisnici Portala eUprava i ako su se saglasile da im se dostava vrši u Jedinstveni elektronski sandučić, ali ovaj način dostave biće omogućen u narednih nekoliko meseci.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Ukoliko vaša adresa prebivališta, odnosno boravišta, nije poznataili dostava nije mogla biti izvršena, rešenje će se istaći na veb prezentaciji Republičkog geodetskog zavoda i istovremeno na oglasnoj tabli nadležne Službe za katastar nepokretnosti.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Možete pisanim putem podneti zahtev za upis u katastar, s tim što je u tom slučaju procedura dosta složenija i duže traje. Umesto da ceo proces javni beležnik obavi umesto vas, ceo postupak obavljate sami i duže čekate na izdavanje rešenja o upisu nepokretnosti.
Savetujemo da prethodno proverite ko je vlasnik nepokretnosti i druge značajne informacije o nepokretnosti. Potom advokat sastavlja ugovor koji potpisujete sa prodavcem, zatim ugovor overavate kod javnog beležnika, vršite isplatu u banci, predajete prodavcu potvrdu o isplati cene koju je takođe neophodno overiti kod javnog beležnika, te podnosite zahtev za upis Republičkom geodetskom zavodu. Potom lično prijavljujete porez nadležnom poreskom organu i po prijemu rešenja iz Republičkog geodetskog zavoda u roku od 15 radnih dana, kao i dobijanja rešenja o visini poreza od Poreske uprave i lokalne poreske administracije, plaćate takse za upis Republičkom geodetskom zavodu i poreze Poreskoj upravi i lokalnoj poreskoj administraciji.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Zajedničkom imovinom se smatra sva imovina stečena u braku i upisuje se na oba supružnika. Ukoliko se odlučite drugačije, moguće je upisati stan na jednog od supružnika uz overenu saglasnost drugog.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
U slučaju da ste kupili stan, potrebno je da platite porez na prenos apsolutnih prava koji plaćate zato što stan prelazi u vaše vlasništvo, kao i porez na imovinu koji ćete godišnje plaćati državi.
Ranije je bilo neophodno da sami podnosite poreske prijave, dok sada to radi javni beležnik umesto vas. Prilikom procedure upisa kod javnog beležnika, popunićete upitnik o porezima ili će vam ga javni beležnik poslati unapred.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
U slučaju da ste nasledili nepokretnost, potrebno je platiti porez na nasleđe, osim u slučajevima predviđenim zakonom. Jedan od najčešćih slučajeva oslobođenja je da je u pitanju nasledstvo u prvoj liniji, odnosno da ste stan nasledili od roditelja ili supružnika.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
U slučaju da ste dobili nepokretnost na poklon potrebno je da platite porez na poklon, osim u slučajevima predviđenim zakonom. Jedan od najčešćih slučajeva oslobođenja od plaćanja poreza je da u je u pitanju poklon od najbližeg srodnika u prvoj liniji, odnosno da ste stan na poklon dobili od roditelja ili supružnika.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
U slučaju prometa nepokretnosti, plaća se porez na prenos apsolutnih prava, odnosno porez na poklon ili nasleđe. Ukoliko je u pitanju kupovina novoizgrađenog stana, umesto obračunavanja poreza na prenos apsolutnih prava u cenu stana biće uračunat porez na dodatu vrednost (PDV). Nakon prenosa vlasništva nad stanom, neophodno je plaćati i porez na imovinu.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava predstavlja obavezu prodavca, jer prodajom nekretnine ostvaruje materijalnu dobit, odnosno prima novac od kupca. Tek ako se porez ne može naplatiti od prodavca, ova obaveza prelazi na kupca. Međutim, u praksi ove troškove najčešće snosi kupac, ukoliko je tako dogovoreno ugovorom.
Plaćanja ovog poreza ste oslobođeni u slučaju kupovine prvog stana (do 40 kvadratnih metara i dodatnih 15 kvadratnih metara po članu domaćinstva ukoliko i to lice ne poseduje druge nepokretnosti), kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom. Porez na prenos apsolutnih prava plaća se Poreskoj upravi Republike Srbije. Budući da je ukinuta poreska prijava za ovu vrstu poreza, sada umesto vas javni beležnik obaveštava Poresku upravu o svim informacijama potrebnim za izdavanje poreskog rešenja, koje će vam Poreska uprava dostaviti. Javni beležnik će vam prilikom prve posete ili slanjem upitnika postaviti pitanja koja su značajna za određivanje visine poreza. Ukoliko je u pitanju objekat u izgradnji, poreska obaveza nastaje momentom uručenja stana.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Porez na imovinu plaćate jer je imovina sada u vašem vlasništvu. Porez na imovinu plaća se lokalnoj poreskoj administraciji. Javni beležnik će vam prilikom prve posete ili slanjem upitnika postaviti pitanja koja su značajna za određivanje visine poreza (npr. da li ćete živeti u stanu koji upisujete). Pošto je ukinuta poreska prijava za ovu vrstu poreza, sada javni beležnik obaveštava lokalnu poresku administraciju o svim informacijama potrebnim za izdavanje poreskog rešenja, koje će vam lokalna poreska administracija dostaviti. Poreska obaveza nastaje trenutkom prenosa vlasništva nad stanom, a ukoliko je u pitanju objekat u izgradnji momentom uručenja stana.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Porez na poklon plaćate jer ste nekretninu dobili na poklon. Pravo da se oslobodite od ovog poreza pripada vam ako ste poklon dobili od najbližeg srodnika u prvoj liniji - supružnika ili roditelja, kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom. Budući da je ukinuta poreska prijava za ovu vrstu poreza, sada umesto vas javni beležnik obaveštava Poresku upravu o svim informacijama potrebnim za izdavanje poreskog rešenja, koje će vam Poreska uprava dostaviti. Javni beležnik će vam prilikom prve posete ili slanjem upitnika postaviti pitanja koja su značajna za određivanje visine poreza. Ukoliko je u pitanju objekat u izgradnji, poreska obaveza nastaje momentom uručenja stana.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Porez na nasleđe plaćate jer ste nekretninu dobili u nasleđe. Pravo da se oslobodite od ovog poreza pripada vam ukoliko ste stan nasledili od najbližeg srodnika u prvoj liniji – supružnika ili roditelja, kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom. Budući da je ukinuta poreska prijava za ovu vrstu poreza, sada umesto Vas javni beležnik obaveštava Poresku upravu o svim informacijama potrebnim za izdavanje poreskog rešenja, koje će Vam Poreska uprava dostaviti. Javni beležnik će Vam prilikom prve posete ili slanjem upitnika postaviti pitanja koja su značajna za određivanje visine poreza . Ukoliko je u pitanju objekat u izgradnji, poreska obaveza nastaje momentom uručenja stana.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Poreske prijave su ukinute, te je sada dovoljno da vaš javni beležnik umesto vas ustupi podatke Poreskoj upravi, odnosno lokalnoj poreskoj administraciji (u zavisnosti od poreza koji plaćate), a rešenje o iznosu poreza vam stiže na kućnu adresu sa naznačenim rokom kada ste dužni da porez platite.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Prilikom kupovine prvog stana imate pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava (oslobođenje važi za stan površine do 40 kvadratnih metara i dodatnih 15 kvadratnih metara za svakog člana domaćinstva). Ukidanjem poreskih prijava prestala je obaveza podnošenja poreskih prijava i zahteva za oslobođenje Poreskoj upravi i lokalnoj poreskoj administraciji. Umesto toga, sada to radi javni beležnik umesto vas. Popunjavanjem upitnika dokazujete svoje pravo na oslobođenje od poreza. O uslovima oslobođenja možete se informisati ovde.
Ukoliko je prvi stan koji kupujete novogradnja, ne plaćate porez na prenos apsolutnih prava, već samo porez na dodatu vrednost (PDV) koji je uračunat u cenu nekretnine. Imate pravo da zahtevate povraćaj plaćenog PDV-a (za stan površine do 40 kvadratnih metara i dodatnih 15 kvadratnih metara za svakog člana domaćinstva), a obrazac zahteva možete preuzeti sa veb prezentacije Poreske uprave. Zahtev podnosite Poreskoj upravi.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
O uslovima oslobođenja od poreza na prenos apsolutnih prava možete se informisati ovde.
Od plaćanja poreza na poklon i nasleđe oslobođeni ste ukoliko ste stan dobili ili nasledili od najbližeg srodnika – roditelja ili supružnika.
Ukoliko je prvi stan koji kupujete novogradnja, ne plaćate porez na prenos apsolutnih prava, već samo porez na dodatu vrednost (PDV) koji je uračunat u cenu nekretnine. Imate pravo da zahtevate povraćaj plaćenog PDV-a (za stan površine do 40 kvadratnih metara i dodatnih 15 kvadratnih metara za svakog člana domaćinstva), a obrazac zahteva možete preuzeti sa veb prezentacije Poreske uprave. Zahtev podnosite Poreskoj upravi.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Ukoliko je prvi stan koji kupujete novogradnja, ne plaćate porez na prenos apsolutnih prava, već samo porez na dodatu vrednost (PDV) koji je uračunat u cenu nekretnine. Imate pravo da zahtevate povraćaj plaćenog PDV-a (za stan površine do 40 kvadratnih metara i dodatnih 15 kvadratnih metara za svakog člana domaćinstva), a obrazac zahteva možete preuzeti sa veb prezentacije Poreske uprave. Zahtev podnosite Poreskoj upravi.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Vlasnik stana postajete tek kada se izvrši upis vlasništva nad stanom u katastru. Ukoliko ste potpisali ugovor o kupoprodaji i isplatili cenu u potpunosti, niste vlasnik stana dok vlasništvo ne registrujete u katastru. U ovakvim situacijama vlasnik stana je još uvek prodavac, jer se na njegovo ime vodi stan u katastru.
Informacije o vlasniku stana možete dobiti odlaskom na veb prezentaciju Republičkog geodetskog zavoda. Kliknite na odeljak Javni pristup, izaberite opštinu i Pretragu po adresi, a nakon toga ukucajte adresu i sigurnosni kod sa slike. U padajućem meniju izaberite broj vašeg stana i dobićete informacije o vlasništvu nad stanom.
Ukoliko želite, možete da vršite i pretragu po parceli tako što ćete na linku https://a3.geosrbija.rs/, u polju Pretražite kartografske podatke ukucati svoju adresu, kliknuti na nju, te u desnom meniju izabrati Izbor tema i slojeva, Katastar, a nakon toga odštiklirati pojam Objekti. Na mapi kliknite na objekat, pa na prikazano polje Objekti (1). Dobićete broj svoje parcele, a možete i preuzeti podatke i uPDFformatu klikom na Preuzmi PDF. Sa brojem parcele možete nastaviti da pretražujete na veb stranici Republičkog geodetskog zavoda na prethodno opisan način.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Prilikom postupka upisa nepokretnosti u katastar, javni beležnik pribavlja podatke o nepokretnosti.
Informacije o vlasniku stana možete dobiti i odlaskom na veb prezentaciju Republičkog geodetskog zavoda. Kliknite na odeljak Javni pristup, izaberite opštinu i Pretragu po adresi, a nakon toga ukucajte adresu i sigurnosni kod sa slike. U padajućem meniju izaberite broj vašeg stana i dobićete informacije o vlasništvu nad stanom.
Ukoliko želite, možete da vršite i pretragu po parceli tako što ćete na linku https://a3.geosrbija.rs/, u polju Pretražite kartografske podatke ukucati svoju adresu, kliknuti na nju, te u desnom meniju izabrati Izbor tema i slojeva, Katastar, a nakon toga odštiklirati pojam Objekti. Na mapi kliknite na objekat, pa na prikazano polje Objekti (1). Dobićete broj svoje parcele, a možete i preuzeti podatke u PDF formatu klikom na Preuzmi PDF. Sa brojem parcele možete nastaviti da pretražujete na veb stranici Republičkog geodetskog zavoda na prethodno opisan način.
Ukoliko je neophodno, možete se obratiti nadležnoj Službi za katastar nepokretnosti prema mestu gde se nepokretnost nalazi i to popunjavanjem zahteva za izdavanje lista nepokretnosti i uplaćivanjem takse za izdavanje.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
eŠalter je informacioni sistem koji je namenjen tzv. obveznicima dostave i profesionalnim korisnicima, odnosno organima i organizacijama koje prilikom vršenja poverenih ovlašćenja donose odluke koje su osnov za upis u katastar nepokretnosti. Ovi organi komuniciraju putem eŠaltera koji je omogućio automatizaciju i ubrzanje upisa prava u katastar, kao i pojednostavljenje procedure i skidanje tereta sa građana koji više ne moraju da idu od šaltera do šaltera kako bi upisali vlasništvo nad stanom, već to umesto njih rade javni beležnici i drugi ovlašćeni organi.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
U slučaju da se isplata ne izvrši istog dana kada je zakazan termin kod javnog beležnika, ne postoji osnov za upis vlasništva u katastru. Javni beležnik će u ovom slučaju da označi da je neophodno upisati samo predbeležbu prava.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Predbeležba je vrsta upisau katastar nepokretnosti u situaciji kada nisu ostvareni uslovi za konačni upis vlasništva, odnosno drugog prava nad nekretninom (npr. stan nije izgrađen, odnosno u fazi je izgradnje, nije izdata upotrebna dozvola za zgradu u kojoj se stan nalazi ilinema saglasnosti prodavca za upis jernije isplaćena kupoprodajna cena, upis je uslovljen). Kada se otklone uslovi zbog kojih je predbeležba upisana, možete upisati pravo nad nekretninom. Ukoliko rok nije određen, on uglavnom glasi tri meseca. Da su se prepreke za upis vlasništva otklonile (npr. isplatili ste cenu prodavcu i dobili potvrdu o isplati), javljate svom javnom beležniku koji nakon provere i overe isprave dalje obaveštava Republički geodetski zavod putem eŠaltera.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Zabeležba, za razliku od predbeležbe, je vrsta upisa u katastar kojom se upisuju neke činjenice koje se odnose na nepokretnost, na ličnost vlasnika nad nepokretnosti ili na pravne odnose povodom te nepokretnosti, a od uticaja su na zasnivanje, izmenu, prestanak ili prenos prava nad nepokretnosti. Postoji više vrsta zabeležbi, ali one ne utiču na vaše pravo da upišete vlasništvo nad stanom. Ono što je važno da znate jeste da raspolaganje tim stanom nakon upisa zabeležbe od nje i zavisi, te stan ne bi bilo moguće upotrebiti protivno svrsi zabeležbe koje se obično i nazivaju „teretom na nepokretnosti“. Na primer, ukoliko je stan predmet sudskog spora pa vlasništvo nad njom zavisi od ishoda spora, to će biti upisano kao zabeležba. Isto tako, ukoliko ste podneli žalbu, a prvostepena odluka nije konačna, to će se takođe upisati kao zabeležba. Postoji više vrsta zabeležbi. Zabeležbe su važne jer omogućuju utvrđivanje stvarnog stanja u kome se nepokretnost nalazi kao i utvrđivanje vlasništva nad nepokretnosti u svakom trenutku.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
U slučaju stana u izgradnji ne možete izvršiti konačan upis prava nad nepokretnosti, već samo predbeležbu. Predbeležbom se vrši upis prava koja se uslovno stiču, prenose, ograničavaju ili prestaju nad nepokretnostima. U ovom slučaju uslov je izgradnja te nepokretnosti. Ovakva vrsta predbeležbe nije vremenski ograničena. Upisuje se na osnovu građevinske dozvole i propratne dokumentacije. Jedinice lokalne samouprave po prijavi radova, odmah po službenoj dužnosti elektronskim putem prosleđuju prijavu radova uz građevinsku dozvolu putem Centralne evidencije objedinjenih procedura uz sve ostale podatke koji su neophodni za upis u katastar, a Republički geodetski zavod upisuje predbeležbu.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Možete izjavitižalbu Republičkom geodetskom zavodu putem nadležne Službe za katastar nepokretnosti u roku od osam dana od dana dostavljanja rešenja. Ukoliko vam rešenje nije bilo moguće dostaviti zbog nepoznate adrese boravišta ili prebivališta ili je u pitanju bila neuspela dostava, rešenje će biti objavljeno na veb prezentacijiRepubličkog geodetskog zavoda, kao i na oglasnoj tabli Službe za katastar nepokretnosti. Nakon objavljivanja na veb prezentaciji i oglasnoj tabli, smatra se da je rešenje dostavljeno protekom osam dana od objavljivanja.
Služba za katastar nepokretnosti će o žalbi odlučivati u roku od sedam dana od prijema žalbe ili će je dostaviti Republičkom geodetskom zavodu na dalji postupak.
Poslednja izmena 22.05.2020.
-
Na rešenje nadležne Službe za katastar nepokretnosti možete izjaviti žalbu Republičkom geodetskom zavodu u roku od osam dana od dana dostavljanja rešenja. Republički geodetski zavod je dužan da na žalbu odgovori u roku od 60 dana od dana predaje uredne žalbe. Žalba je uredna ukoliko ste je podneli nadležnom organu, dozvoljena je, sadrži sve neophodne elemente i podneli ste je u roku.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Ukoliko ste uložili žalbu na prvostepeno rešenje, a o istoj nije odlučeno u predviđenom zakonskom roku od 60 dana, možete pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom.
Poslednja izmena 14.01.2020.
-
Na drugostepeno rešenje ne možete da izjavite žalbu, ali ukoliko smatrate da su vam prava povređena, možete da pokrenete upravni spor pred Upravnim sudom.
Poslednja izmena 14.01.2020.