Информације
-
Програм Тачка повратка - као нови канал комуникације између дијаспоре и Србије – ради са идејом да повратницима пружи информације о свим начинима ступања у контакт са Србијом, могућностима за пружање помоћи, као и циркулацију информација релевантних за појединце који желе да се врате у земљу.
Са причама успешних повратника можете да се упознате путем подкаста Тачка повратка.
Уколико желите да се повежете са неким ко је кроз поступак већ прошао, односно ко се вратио у Србију, пишите на info@tackapovratka.rs.
-
Уколико би Вамбило најкомфорније да се, за почетак, негде привремено сместите на пар недеља или месеци док не пронађете трајније решење, препоруке и савети повратника су доступни на платформи Тачка повратка.
Корисне информације о куповини непокретности доступне су на Порталу еУправа.
Уколико немате регулисан статус држављанина Србије, то не мора да буде препрека за куповину непокретности. Више о праву странаца да стичу непокретности у Републици Србији прочитајте овде.
-
У Републици Србији се сматрате страним држављанином све док, у складу са Законом о држављанству, не стекнете српско држављанство по неком од основа и не будете уписани у књигу држављана Републике Србије.
Као страни држављанин, након уласка у Републику Србију на вас се примењују одредбе Закона о странцима, којим је прописано да на територији Републике Србије можете боравити на краткотрајном боравку, боравку по основу визе Ц или визе Д, привременом боравку или сталном настањењу.
У зависности од држављанства које имате, потребно је прво да утврдите да ли вам је за улазак у Републику Србију потребна виза или не.
Све информације о актуелном визном режиму који важи за странце који улазе у Републику Србију налазе се на веб презентацији Министарства спољних послова.
Ако вам за улазак у Републику Србију није потребна виза, на територији Републике Србије можете боравити на краткотрајном боравку до 90 дана у периоду од шест месеци, односно број дана колико је билатералним уговором Републике Србије и земље чији сте држављанин прописано за краткотрајни боравак у Републици Србији, што је такође наведено на веб презентацији Министарства спољних послова.
Уколико вам је у складу са вашим држављанством, за улазак у Републику Србију потребна виза, обратите се дипломатско конзуларном представништву Републике Србије у иностранству, где ћете добити информације везане за поступак издавања визе.
Након уласка у Републику Србију потребно је у року од 24 сата извршити пријаву вашег боравишта.
Боравиште странца је пријава места и адресе где је странац смештен, након уласка у Републику Србију.
Пријава боравишта странаца врши се на прописаном обрасцу (Образац 1-Пријава боравишта странца) на један од следећих начина:
-Уколико долазите у хотел, хостел, пансион или други угоститељски објекат, пријаву боравишта за вас ће извршити објекат који пружа услуге смештаја на основу података из ваше путне исправе.
- Ако боравите у смештају на приватној адреси, власник непокретности где сте одсели је дужан да у року од 24 часа од доласка у посету изврши пријаву адресе вашег боравишта, одласком у полицијску станицу која се налази на територији непокретности где сте одсели.
Такође, пријаву адресе боравишта власник непокретности може извршити и електронским путем преко Портала еУправа.
Уколико не користите услуге смештаја и не одседате на приватној адресу код физичког или правног лица, дужни сте сами извршити пријаву боравашита у надлежној полицијској станици на чијој територији сте смешттени, у року од 24 часа од доласка на адресу.
Више информација о пријави боравишта странаца као и Обазац 1-Пријава боравишта странца можете пронаћи на на веб презентацији Министарства унутрашњих послова.
Привремени боравак
Странац који намерава да у Републици Србији борави дуже од 90 дана од дана уласка, односно дуже од периода који је билатералним уговором Републике Србије и земље чији сте држављанин предвиђен за краткотрајни боравак у Републици Србији или дуже од периода боравка по основу визе, потребно је да за време законитог боравка поднесе захтев за одобрење привременог боравка по неком од прописаних основа.
Привремени боравак у Реублици Србији може се одобрити из следећих разлога: запошљавање, студирање, спајање породице, научно-истраживачки рад, стручна обука или пракса, лечење и нега, поседовање непокретности у Републици Србији, или из другог законом прописаног разлога.
Захтев за одобрење привременог боравка подноси се код територијално надлежне организационе јединице Министарства унутрашњих послова за послове странаца, према пријави адресе вашег боравишта у Републици Србији или може се поднети и електронским путем на Порталу еУправа.
Више информација о подношењу захтева за одобрење привременог боравка, адресама надлежних организационих јединица за послове странаца, основима привременог боравка као и потребној документацији можете пронаћи на веб презентацији Министарства унутрашњих послова.
Стално настањење
Захтев за стално настањење може поднети страни држављанин који у тренутку подношења захтева, има одобрен привремени боравак у Републици Србији и који непрекидно борави на одобреном привременом боравку у континуитету пет година, по неком од законом прописаних основа. Непрекидним боравком сматра се ефективни боравак странца на територији Републике Србије, са могућношћу вишекратног одсуства из Републике Србије до десет месеци или једнократног одсуства до шест месеци.
Међутим, од овог општег правила, законом су прописани и посебни случајеви одобрења сталног настањења. Наиме, захтев за стално настањење може поднети странац који има непрекидно одобрен привремени боравак у Републици Србији три године по основу брачне или ванбрачне заједници са држављанином Републике Србије или странцем који има одобрен привремени боравак, односно стално настањење се може одобрити малолетном странцу чији је један од родитеља држављанин Републике Србије или странац са одобреним сталним настањењем као и странцу који је пореклом из Републике Србије.
Више информација о подношењу захтева за одобрење сталног настањења, адресама надлежних организационих јединица за послове странаца, основима сталног настањења као и потребној документацији можете пронаћи на веб презентацији Министарства унутрашњих послова.